Amstelveen,
16
april
2026
|
09:47
Europe/Amsterdam

Nederlandse vliegbelasting vanaf 2027 ruim acht keer hoger dan EU-gemiddelde

Samenvatting

Vanaf volgend jaar voert Nederland de hoogste vliegbelasting van de Europese Unie in. Dit is nog een afspraak van het vorige kabinet. De Nederlandse reiziger betaalt in 2027 gemiddeld ruim €40 vliegbelasting per vliegticket, tegenover een Europees gemiddelde van ongeveer €5. Daarmee ligt de Nederlandse vliegbelasting gemiddeld ruim acht keer zo hoog als elders in Europa. Dat staat op gespannen voet met het nieuwe regeerakkoord, waarin juist wordt ingezet op één gelijke Europese vliegbelasting voor alle lidstaten.

Door de verhoging van de vliegbelasting gaan passagiers op middellange afstanden, zoals bestemmingen naar Turkije, Egypte en Marokko, in 2027 €48 aan vliegbelasting per persoon betalen. Dat is 60% meer dan dit jaar. Voor verre bestemmingen, zoals de Verenigde Staten, Suriname of bestemmingen in Azië stijgt de vliegbelasting zelfs met 140%, waardoor een gezin straks bijna €290 (€72 per ticket) kwijt is aan alleen de vliegbelasting. De vliegbelasting moet in 2027 de schatkist €300 miljoen extra opleveren, in totaal zo’n €1,1 miljard, zonder dat dit wordt geïnvesteerd in verduurzaming van de luchtvaart.

Uit onderzoek van onderzoeksbureau Markeffect (2025) onder Nederlanders blijkt dat mensen die vliegen op zoek gaan naar alternatieven over de grens. 74% van de Nederlanders gaf in dit onderzoek aan vaker via het buitenland te willen vliegen als de vliegbelasting wordt verhoogd. KLM waarschuwt dat een hogere vliegbelasting dan in omringende landen reizigers richting buitenlandse luchthavens duwt. Wanneer reizigers structureel uitwijken naar buitenlandse luchthavens, verdwijnen uiteindelijk bestemmingen op Nederlandse luchthavens, met negatieve gevolgen voor reizigers, bedrijven en de Nederlandse economie. Daarom moet de vliegbelasting volgens KLM in lijn worden gebracht met omringende landen.

Download